Strona główna » Liceum » Język polski » Oświecenie


Charakterystyka Walerego.Poprzednia praca: Barok, Oświecenie.
Następna praca: Oksymoron-literacki znak swiatopogladu barokowego.Treść: Julian Ursyn Niemcewicz jest autorem dramatu pod tytułem Powrót posła. Pisarz ten żył w XVIII wieku. W latach 1788-92 był przedstawicielem Partii Patriotycznej na Sejmie Wielkim. W Powrocie posła przedstawiał swój punkt widzenia (i poglądy swojej partii) jako Walery.
W utworze po raz pierwszy spotykamy Walerego, gdy ten powraca z Sejmu Czteroletniego. Czekają na niego rodzice (Podkomorstwo), Starosta i przede wszystkim Teresa - córka Starosty (Gadulskiego), wychowywana u Podkomorstwa, ukochana Walerego. Kochają się bardzo i chcą wziąć ślub, ale na przeszkodzie staje im Szarmancki, który także chce ręki Teresy, a swoim zachowaniem zyskuje aprobatę Starościny i początkowo Starosty. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że Szarmancki chciałby się ożenić tylko dla posagu, wtedy Gadulski zmienia zdanie i pozwala córce wyjść za Walerego. Pragnie tylko jej szczęścia. Starościna też się zgadza i młodzi biorą ślub.
Mówiłam dotychczas o historii Walerego i Teresy. Teraz chciałabym powrócić do poglądów politycznych bohatera, ponieważ — jak już wcześniej napisałam — były to także sądy Niemcewicza. Zacznę od tego, że Walery był postacią bardzo postępową. Opowiadał się za demokracją. Chciał wzmocnienia wojska i władzy (polskiego króla). Był przeciwnikiem gallomanii, czyli zapatrzenia na modę francuską (Starościna i Szarmancki z kolei uwielbiali wszystko co zagraniczne i modne). Walery nie zgadzał się też z zasadą liberum veto (wolne, nie pozwalam - oznaczało to, że jeden poseł mógł zerwać cały sejm, jeśli tylko coś mu się nie podobało, na przykład: nowa ustawa) i chciał jej zniesienia. Według bohatera powinien był zostać ustanowiony dokument praw człowieka, dzięki któremu każdy czułby się bezpiecznie. Był kosmopolitą. Jego otwarcie na świat widać w dążeniach do zawarcia przymierza między Polską a jakimś silniejszym europejskim krajem, co było przeciwne do punktu widzenia Partii Konserwatywnej, w tym także Starosty — uważał on, że nasz kraj nie powinien się z nikim wiązać lub – ewentualnie – związać się z byle jakim państwem, na przykład z Hiszpanią. Myślę, że ważną rzeczą był także pogląd Walerego o posłach i sejmie. Według niego muszą oni być mądrzy i wykształceni, a także umieć się pięknie wypowiadać: mówić spokojnie, nie nakłaniać do swojego zdania za pomocą wrzasku (jak to miało miejsce w wypadku Partii Konserwatywnej), lecz za pomocą rzeczowych argumentów. Sejm powinien się zajmować tylko i wyłącznie sprawami politycznymi, z nie być miejscem spotkań towarzyskich. (to drugie stwierdzenie także było poglądem Starosty). Partia Walerego kładła też duży nacisk na edukację. Uważali, że wszyscy ludzie powinni być wykształceni i mieć pojęcie o świecie.
Moim zdaniem Walery był pozytywną postacią w Powrocie posła. Podobała mi się jego postępowość. Myślę, że w większości podzielałabym jego poglądy, gdybym żyła w tamtych czasach, a i część z nich poparłabym teraz, ponieważ są nadal aktualne. Bardzo ważną rzeczą była – według mnie – chęć rozwoju w takich dziedzinach jak: edukacja, gospodarka, wojsko czy władza. Moją aprobatę Walery zyskał także ze względu na szczerą miłość jaką darzył Teresę. Nie oszukiwał jej jak Szarmancki (który – dla przypomnienia – udawał, że ją kocha, a w rzeczywistości myślał tylko o posagu). Uważam, że każdy, kto chce coś w życiu osiągnąć, powinien brać przykład z Walerego, i – jeśli będzie się ciągle rozwijał – to na pewno coś zyska.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2811 , autor: agacjo , Ocena: 12.33

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakterystyka Walerego.

Charakterystyka Podkomorzego i Starosty Gadulskiego - bohaterów "Powrotu posła" J.U. Niemcewicza.
Charakterystyka Oświecenia.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Jean Jeacques Rousseau - „Pochwała natury”.
Kandyd i Pangloss dotarli do kraju nad Wisłą...
Narodziny powieści.
Dalszy ciąg losów Pierścienia i Róży ….
Dydaktyzm w literaturze nowożytnej.
Krasicki gorzki, czy śmieszny?
Topos kariery.
Czy „Bajki” Ignacego Krasickiego są dziś jeszcze aktualne?
Tradycja klasyczna romantyczne spojrzenie na swiat. Porownaj "Ode na pokoj w roku 1809" K.Kozmiana i "Ode do mlodosci" A. Mickiewicza.
Myśli oświeconych pisarzy o Ojczyźnie i różny sposób ich wyrażania.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 12.33.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-01-30 23:57:10
⇒Czytano: 2811
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: