Strona główna » Liceum » Język polski » Oświecenie


Biografia Ignacego Kraśickiego.Poprzednia praca: Człowiek i jego życie, świat i wszechświat. Różne ich wyobrażenia w sztuce baroku.
Następna praca: „Człowiek jest zdumiewający...” (Joseph Conrad-Korzeniowski). Jakie prawdy o człowieku, ważne dla Ciebie - współczesnego czytelnika, odkrywa literatura?Treść: Ignacy Krasicki urodził się w ziemi sanockiej w 1735 roku . Pochodził z podupadłej rodziny magnackiej . Rodzice wybrali więc dla niego drogę kariery duchownej , na której w ówczesnych warunkach najprędzej mógł zdobyć wysokie stanowisko . Nauki szkolne pobierał w Kolegium Jezuickim we Lwowie . Przez pewien czas przebywał za granicą , w Rzymie . Wyróżniając się zdolnościami i zaletami towarzyskimi , Krasicki wcześnie zdobywa godności duchowne i świeckie . Jest kapelanem króla Stanisława Augusta , później zajmuje stanowisko prezesa trybunału małopolskiego , w trzydziestym pierwszym roku życia jest już mianowany biskupem warmińskim .
Zainteresowania i zamiłowania Krasickiego sprawiły , że wcześnie rozpoczął twórczość literacką i tej twórczości głównie się dawał .
Twórczość jego niezwykle bogata i rozmaita odznaczała się głęboką , mądrą treścią i piękną formą . Nie było niemal rodzaju literackiego , którego by nie uprawiał . Pisał artykuły dziennikarskie , felietony , rozprawki moralizatorskie , małe powiastki i duże powieści , komedie , bajki , satyry , poematy , listy poetyckie i drobne wiersze .
Cała twórczość Krasickiego była przepojona twórczymi poglądami wieku Oświecenia , głębokim przekonaniem o decydującej roli oświaty i nauki . Starał się też Krasicki w swojej twórczości oświecać i uczyć społeczeństwo polskie . Służył wytrwale postępowi , był nieprzejednanym wrogiem zacofania , ciemnoty , fanatyzmu . Umiejętnie i z pasją zwalczał i ośmieszał wiekowe przesądy i przejawy upadku moralnego we współczesnym mu społeczeństwie . Uczucia patriotyczne poety znalazły wyraz w pięknym krótkim wierszu pt.
" Hymn do miłości ojczyzny ."
Artyzm Krasickiego przejawił się w mistrzostwie stylu , odznaczającym się jasnością , prostotą , lekkością , swobodą , starannym doborem wyrazów , logicznością i zwartością budowy zdań . Najpełniejszy wyraz znalazł artyzm Krasickiego w bajkach o charakterze satyrycznym , zjednując mu miano najznakomitszego bajkopisarza polskiego . W bajkach ośmiesza poeta ujemne strony życia , najpospolitsze wady ludzkie : głupotę , zarozumialstwo , pychę , egoizm , panowanie siły przed prawem , wyzyskiwanie słabszych . Jego zbiory bajek : \" Bajki i przypowieści " i \" Bajki nowe " są najwymowniejszym świadectwem mistrzowskiego użycia słowa .
Na wyżyny wielkiego artyzmu wzniósł się również talent Krasickiego w jego satyrach . Zwalcza w nich Krasicki zarówno błędy wynikające z zacofania ówczesnej szlachty , z jej ciemnoty , zabobonów , bigoterii , jak i snobizmu - ujemnych przejawów powierzchownie przyswajalnej kultury francuskiej .
Do ważniejszych utworów Krasickiego , poza bajkami i satyrami , należą : " Myszeida " - żartobliwy poemat o wojnie między myszami i kotami , " Monachomachia " i " Antymonachomachia " - poematy ośmieszające zacofanie , nieuctwo , obżarstwo i pijaństwo panujące w ówczesnych klasztorach , oraz dwie powieści nauczająco - wychowawcze - " Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki \" i \" Pan Podstoli \".
Ignacy Krasicki był najwybitniejszym pisarzem polskim XVIII wieku , a zarazem najcharakterystyczniejszym przedstawicielem piśmiennictwa polskiego okresu Oświecenia , był też jednym z najznakomitszych stylistów w całej naszej literaturze ....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1144 , autor: majka100100 , Ocena: 54.71

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Biografia Ignacego Kraśickiego.

Biografia Ignacego Krasickiego i Stanisława Staszica.
Biografia Juliana Ursyna Niemcewicza


Losowe teksty z tej samej kategorii

Wielkie idee europejskich myślicieli oświeceniowych i omów ich echa w wybranych dziełach literatury polskiej XVIII wieku. (Wolter, Rousseau, Diderot)
Jean Jacquesa Rousseau - Przemówienie
Jak bajka Ignacego Krasickiego pt. "Kruk i lis" realizuje oświeceniowe hasło "uczyć, bawiąc"?
Twórczość I. Krasickiego, a sytuacja Polski w XVIII wieku.
Odwołując się do utworów Ignacego Krasickiego udowodnij że ten pisarz pełnił rolę wychowawcy narodu.
Portret mnicha przedstawiony w utworze pt.:Monachomachia.
Mein Tag - szczegółowy opis mojego dnia.
Uczyć, bawić i wzruszać dewizą starożytnych pisarzy.
Faraon.
Aleksander Fredro - życie i twórczość.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 54.71.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-07 10:41:08
⇒Czytano: 1144
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: