Strona główna » Liceum » Język polski » Materiały do matury


Poezja Norwida - rola wybitnych jednostek w dziejachPoprzednia praca: Podstawy filozoficzne średniowiecza i charakterystyczne cechy sztuki.
Następna praca: Problem zbrodni i kary, dobra i zła w "Zbrodni i karze" F. DostojewskiegoTreść: Utwory podejmujące temat wybitnych jednostek :
"Bema pamięci żałobny rapsod"
Utwór poświęcony uczestnikowi i bohaterowi powstania listopadowego (1830) i Wiosny Ludów (1848). Norwid napisał go w 1851 r. po śmierci gen. Józefa Bema. Autor opisuje pogrzeb wielkiego rycerza i żal z powodu jego odejścia. Pogrzeb jest bardzo uroczysty, zmarłemu towarzyszą: miecz otoczony wawrzynem, koń i sokół (oprócz tego są proporce, trąby, płaczki, bijący w tarcze lub topory chłopcy i pachołkowie itp.). Korowód uczestników pogrzebu jest symbolem stałej, bezustannej walki. Wybór postaci Bema ma być dowodem uznania dla niego, ale także podaniem wzorowego przykładu i wzorca do naśladowania w walce prowadzącej do zwycięstwa.
"Coś ty Atenom zrobił Sokratesie"
Utwór związany jest ze śmiercią Adama Mickiewicza. Norwid wymienia wiele wybitnych postaci takich jak: Sokrates, Dante, Kolumb, Camoens, Kościuszko, Napoleon i oczywiście Mickiewicz. W utworze autor zadaje ciągle to samo pytanie retoryczne (jak w tytule), na które nikt już nie potrafi odpowiedzieć. Postacie wymienione przez Norwida łączy pewna smutna zależność. Każda bowiem z nich miała dwa lub więcej grobów lub zginęła w sposób okrutny (z winy ludzi). Autor dochodzi do wniosku, że jego pewnie też spotka taki los i faktycznie umarł w przytułku św. Kazimierza pod Paryżem i został pochowany w zbiorowej mogile jako niedoceniony twórca i dopiero po latach zyskał sławę i zrehabilitowano jego dzieła.
"Do obywatela Johna Browna"
Utwór poświęcony pamięci amerykańskiego farmera zabitego w 1859 r. za walkę o wolność osobistą Murzynów. Norwid poświęcił mu w sumie dwa wiersze. Norwid wyraża aprobatę dla czynów Browna i ironicznie sugeruje, że walczącego człowieka powieszono w ojczyźnie bohaterów: Waszyngtona i Kościuszki. Poeta żywi nadzieję, że ta ofiara nie pójdzie na marne i wywoła odzew innych. Pamięć o takich ludziach przetrwa w pieśniach.
"Fortepian Szopena"
Jest to utwór o genialności artysty i jego sztuki. O wybitnym kompozytorze polskim Fryderyku Szopenie, którego muzyką Norwid był zachwycony, bo zawierała w sobie Polskę.
W Polsce ta sztuka została zbezczeszczona przez niedocenianie. "Ideał sięgnął bruku" dosłownie i w przenośni (fortepian Szopena został wyrzucony przez cesarskich żołdaków przez okno na ulicę). Może to być przenośnia obrazująca zetknięcie się czystych idei z brutalną rzeczywistością (interpretacja negatywna) bądź zjednoczenie sztuki, piękna (ideał) z prostotą i zwyczajnością (bruk) [ rodzaj pewnej integracji - nowy sposób pojmowania sztuki, interpretacja pozytywna ]. Wszystko co świadczy o wielkości Polski musiało zostać poniżone, zarówno ludzie jak i ich dzieła (sztuka).
Kult pokazany jest jako prezentacja jakiejś postaci i próba wykorzystania tego jako punkt wyjścia do dalszych rozważań; powtarza się motyw niedoceniania za życia. Po przeczytaniu powyższych utworów nasuwa się refleksja , że prawdziwie wielka jednostka nigdy nie będzie doceniona za życia , dopiero po latach następne pokolenia odkryją i pojmą sens jej idei . Wybitna jednostka nie dotrze od razu do ludzi , najpierw musi przejść przez upokorzenia , obojętnośc i niechęć , dopiero po tym etapie może zostać uznana . Człowiek wielki , wybitny nie zazna spokoju i nie będzie człowiekiem dla swoich współczesnych .
"Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy ,
Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem "
Ten cytat wyraża cała koncepcję . Glina to przeciętne masy ludzkie , łatwo się ze sobą łączą . Natomiast ciała sprzeczne to społeczeństwo i wybitna jednostka z innego niż glina materiału....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1646 , autor: Michalk88 , Ocena: 61.88

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Poezja Norwida - rola wybitnych jednostek w dziejach

Poezja i poeta w twórczości Różewicza.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Najstarsze zabytki języka polskiego. Pojęcia i utwory z literatury współczesnej.
Antyk i Biblia - zagadnienia maturalne.
Matura ustna z j. polskiego.
"Ale ten płacz Antygony, Co szuka swojego brata, To jest zaiste nad miarę wytrzymałości ". Czesław Miłosz
Przygotowanie do matury - przegląd po epokach.
Programowy charakter poezji Asnyka
Historia języka - gramatyka diachroniczna.
Motywy literackie.
Omów średniowieczną polską historiografię.
Polska dramaturgia powojenna


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 61.88.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-08-25 10:26:12
⇒Czytano: 1646
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: