Strona główna » Liceum » Język polski » Listy


Moje przesłanie do mieszkańców Błękitnej Planety (2)Poprzednia praca: List Antygony do Hajmona (2)
Następna praca: Wrażenia z przedstawienia oglądanego w Państwowym teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie - listTreść: Drodzy Ziemianie !
Chcialbym Wam uprzytomnić pewne rzeczy, z których najprawdopodobniej nie zdajecie sobie sprawy. Nie jest ich wiele, ale jednak mają one wielki wpływ na dalsze życie naszej planety.
Po pierwsze sprawa bardzo roztrząsana, bo ważna: ekologia. Pewnie już wszyscy macie dość tych jęków i próśb, aby nie śmiecić. Ale pomyślcie: jeżeli każdy codziennie zje 5 batonów z ciągnącym się karmelem i wyrzucie po nich papierki, to w jeden dzień Ziemia pokryje się grubą warstwą śmieci. Na szczęście są jeszcze wśród Was ludzie, którzy zauważają na ulicy kosze na odpadki i wiedzą, do czego one służą. Niektórzy na przykład wyrzucają skórki od banana na chodnik. Wiadomo, banan jak banan, pyszny owoc, ale skórka ! Ktoś nie zauważy tego żółtego odpadka, nadepnie i... Niestety, tak jak się to zdarza w kreskówkach, przejedzie się trochę i upadnie na pewną część ciała. Taki wypadek może się skończyć pobytem na oddziale intensywnej terapii. A ten, co skonsumowal owoc, idzie dalej najspokojniej w świecie, nie zdając sobie sprawy, co się stało. Właśnie, on zanim wyrzuci skórkę, nie zstanawia się, czy robi dobrze czy źle. Dalej: zwracam się teraz do właścicieli fabryk: zakładajcie filtry na kominy. Przecież ten dym czarny, ochydny, niestety, śmierdzący, doprowadza inne istoty żywe do szału. Oczywiście kwiatek nie może się porządnie zdenerwować, ale okaże to swoim zwiędnięciem. A roślinek jest wiele na Ziemi. Na dodatek jeszcze to właśnie dymy wraz ze spalinami są główną przyczyną powstawania kwaśnych deszczy. Taki niby niepozorny opad prowadzi do gigantycznych wręcz zniszczeń nie tylko w lasach. Teraz kilka słów do właściceli statków: jak przewozicie ropę naftową czy tym podobne produkty, to uważajcie, czy ten zbiornik z substancją nie jest przypadkim dziurawy. Czy widzieliście kiedyś skutki wylewu ropy do morza? Te biedne zwierzęta mieszkające w wodzie muszą w straszny sposób pożegnać się z życiem, leżąc potem w czarnych kałużach. No i w dodatku zanieczyszczone są przy tym wody, bez których przecież nie byłoby życia.
Po drugie: dlaczego jest w większości z Was tyle agresji? W tym momencie zwracam się głównie do młodzieży. Pewnego dnia podczas szykowania śniadania usłyszałem w radiu straszną wiadomość: dwie piętnastoletnie dziewczynki zabiły nożem swoją koleżankę i to z zupelnie błahego powodu. W pierwszej chwili zacząłem się zastanawiać, w jakim kierunku ten świat idzie. Potem zwróciłem uwagę na komunikat w telewizji: kilku młodych chłopców zabiło studenta kijami basebollowymi. Sęk w tym, że w ogóle go nie znali. Po prostu założyli się, kto więcej razy uderzy przechodnia. Od tego czasu prawie codziennie słyszę wiadomości tego rodzaju. Myślę, że to straszne. Albo sytuacja na trybunach stadionu podczas meczu dwóch polskich drużyn piłkarskich. Fani jednej i drugiej czuli do siebie taką nienawiść i pogardę, że doszło do bijatyki, o której ostatnio tak dużo się mówi. Dlaczego jesteście wobec siebie tacy nietolerancyjni? W ogóle nie potrafię tego zrozumieć! Po co od razu bić się gdy drugi jest zwolennikiem innej drużyny? A już za najgorsze uważam to, że drażnicie się jeszcze z policją i wyrządzacie szkodę całkiem niewinnym ludziom, np. właścicielom sklepów, których własność właśnie się pali. Tak więc może zaprzestaniecie tej całkiem bezsensownej nietolerancji i agresji.
To już chyba wszystko, co chciałem Wam powiedzieć. Mam nadzieję, że pomyślicie o przyszłości naszej planety i weźmiecie pod uwagę słowo niby nic nie znaczącego nastolatka.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2147 , autor: GOSIA288 , Ocena: 16.47

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Moje przesłanie do mieszkańców Błękitnej Planety (2)

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

List miłosny (3)
List do Goplany - "Balladyna"
List - etymologia listu
List do wszystkich ludzi świata w obronie głodujących.
List Ziemii do jej mieszkańców.
List motywacyjny (3)
Jak Maly Ksiaze uzasadnilby swoj powrot do rozy w liscie pozostawionym narratorowi?
Ach ten współczesny świat
Pieśń nad Pieśniami - list miłosny Oblubieńca do Oblubienicy.
Liścik Miłosny


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 16.47.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-27 13:24:07
⇒Czytano: 2147
Autor: GOSIA288


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: