Strona główna » Liceum » Język polski » Konspekty


"Trzeba mieć coś ważnego w życiu!" Czy te słowa są receptą na szczęście?Poprzednia praca: Patryjotyzm w dzisiejszych czasach.
Następna praca: "Wielkie charaktery jak latarnie morskie, świecą daleko w ciemności" (Karol Irzykowski). Przytoczone słowa uczyń mottem Twoich rozważań o autorytetach i wzorach młodych ludzi XXI w. Odwołaj się do materiału literackiego, filmowego i własnych przemyśleń.Treść: Szczęście? Nie ma określonej definicji szczęścia, przynajmniej ja jej nie dostrzegam. Szczęście jest czymś do czego człowiek nieusatannie dazy do czego zmierza swoim życiu. Nie ma człowieka na swiecie który nie znaznałby szczescia choćby przez chwile. Dla każdego człowieka szczescie oznacza cos innego. Jedni są szczęśliwi posiadając rodziny, miłość, przyjaźń, odnoszcząc sukcesy, innym szczęście przynoszą pieniądze lub inne rzeczy materialne.
Każdy człowiek kieruje się innymi racjami w życiu, jednakże każdy podświadomi dązy do szczęscia.
"Trzeba mieć coś ważnego w życiu" jednak niekiedy pomimo tych ważnych rzeczy w życiu człowiek jest nieszczęśliwy. Doskonale widać to na przykłaadzie tytułowego bohatera "Ojca Goriota" Balzaca. Miał on córki, które kochał ponad życie, oddał im całe swoje zycie cały swój majątek. One jednak nie odwzajeminy tego samego ojcu, były oschłe. Gdyby ona dały mu chociaż troche miłości, Goriot byłby bardzo szcześliwym człowiekiem. Umarł w samotności nie zaznając szczęścia, ani miłości ze strony córek.
Jednak częściej widać w utwrach literackich bark szczęścia, najcześciej powodowany nieszczęśliwa miłością.
"Konrad Wallenrod" musiał zrezugnować ze szczęścia do ukochanej kobiety na rzecz ojczyzny. Ważniejsze dla niego było szczescie całego narodu, całej ojczyzny, niż szczeście osobiste.
Dla głownego bohatera "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej Bogumiła ważna była ziemia, którą posiadał. Ona dała mu szczęście. Również Barbara, która tak naprawde go nie kochała była z nim. Więc zarówno Barbara jak i ukochana ziemia dawały mu wiele radości i szcześcia.
Na przykładzie św. ALeksego można pokazać szczescie człowieka, którzy zrzeka się wszystkiego co dotychczas posiadał i poświęca się Bogu. Przynosi mu to szczęście. Jednak aby umrzeć wraca do domu, chce zobaczyć żonę którą unieszczęśliwił swym odejściem.
Szczeście było i jest wpisane w historię Polski. Gdy 11 listopada 1918 roku po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Któż wtedy się nie cieszył? Do dziś odchodziny jest 11 listopada bardzo uroczyście. Jednak to szczeście nie trwało zbyt długo, bo już w 1939 roku polska dostała się pod okupację sowiecką i hitlerowską. Wtedy to szczęściem było ucieczka przed łapanką, zdobycie jedzenia bądz ubrania.
"Trzeba mieć coś ważnego w życiu" te słowa może nie są stu procentową receptą na szczęscie, ale na pewno pomagają w osciągnięciu szczęścia. Gdy się posiada coś ważnego do czego się dąży to sens ludziej egzystencji nabiera zupełnie innego sensu....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1783 , autor: Michalk88 , Ocena: 179.27

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu "Trzeba mieć coś ważnego w życiu!" Czy te słowa są receptą na szczęście?

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Antygona - konspekt
Czy słowa Adama Mickiewicza z III cz. "Dziadów" "Nasz naród jak lawa"Odnosząc sie wyłącznie do współczesnych poetów.Rozważ pytanie.
Maj - miesiącem Matki Bożej.
Obraz powstań w literaturze polskiej.
Jacy jesteśmy Polacy?
Cierpienie i ofiara jako nieodłączny składnik ludzkiego losu. Przedstaw na wybranych przykładach literatury polskiej i obcej.
Ziemia, planeta ludzi czy jedna z gwiazd prowincjonalnych... – motyw ziemi w historii, literaturze i kulturze.
Powieść historyczna w pozytywizmie.
Konflikt klasyków z romantykami.
"Jakie wyobrażenie człowieczeństwa pragniesz przenieść w nowe stulecie?" Odwołaj się do tekstów, które wspierają twoje przemyślenia.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 179.27.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-21 18:08:28
⇒Czytano: 1783
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: