Strona główna » Liceum » Język polski » Konspekty


Motyw dziecka w literaturzePoprzednia praca: Aleksander Świętochowski, teoretyk pozytywistów, z sarkazmem pisał o Polakach , że nauczyli się wspaniale ginąć a nie umieli nigdy rozumnie żyć.
Następna praca: Co sądzisz o przekonaniu starożytnych Greków, że siła jest zasadą rządzącą światem? Odpowiedz, omawiając 2-3 wybrane utwory literackie.Treść: I. Literatura to bezkresny ocean, a dziecko w nim to najważniejszy temat.
II.
1. Nowele.
2. Powieść psychologiczna „Ten obcy”.
3. „Ania z zielonego wzgórza” - osierocone dzieci.
4. Szczęśliwy chłopak - „Szatan z siódmej klasy”.
5. Powieści młodzieżowe.
6. „Mały książę” - świat okiem dziecka.
7. Książki historyczne - młodzi bohaterzy.
8. Młodzi ludzie w książkach przygodowych.
III. Uważam, że moje argumenty są wystarczającym potwierdzeniem wielkiej wagi dziecka w literaturze.
Wielu pisarzy podejmowało w swoich utworach tematykę dziecięcą. Można stwierdzić, że na przestrzeni wszystkich epok literackich był wykorzystywany motyw dziecka.
Czyż nie najlepszy przykład stanowią nowele „Antek” Bolesława Prusa, „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza ukazujące tragiczne losy dziecka wiejskiego, które chciało się wybić ponad przeciętność. Autorzy rozumieli, że utalentowane dzieci nie miały szans na powodzenie w życiu. Podejmowali tę tematykę, aby uwrażliwić społeczeństwo na los utalentowanych dzieci, które z nikąd nie otrzymały pomocy. W utworach tych pokazane zostały głębokie przeżycia chłopców, którzy nie mogli zrealizować swoich marzeń.
Kolejnym argumentem na to, że pisarzom nie obca była kiedyś jak i obecnie psychika dziecięca jest powieść „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Ukazane tu zostały różnego rodzaju konflikty między dorosłymi, a dziećmi wynikające z różnicy poglądów i niezrozumienia przez dorosłych psychiki dorastającej młodzieży. W powieści wyeksponowany został problem dzieci pochodzących z rodzin patologicznych, które często muszą podejmować trudne decyzje. Autorka zwróciła uwagę również na to, że gdyby nie pomoc innych ludzi bohater mógłby zejść na złą drogę.
Następnym argumentem potwierdzającym podejmowanie przez pisarzy tematyki dziecięcej jest powieść L. M. Montgomery „Ania z zielonego wzgórza”. Ukazane tu zostały losy nieszczęśliwego osieroconego dziecka, które żyje w świecie marzeń i wyobraźni. Pisarka wspaniale umiała wczuć się w psychikę młodej bohaterki ukazując jej przeżycia związane z przybyciem na zielone wzgórze. Cały cykl książek napisanych przez L. M. Montgomery opowiada o młodej dziewczynie o bardzo bujnej wyobraźni.
Kolejnym argumentem chcę udowodnić, że pisarze ukazywali nie tylko dzieci nieszczęśliwe, borykające się z trudnościami życiowymi. Adam Cisowski, bohater powieści Kornela Makuszyńskiego „ Szatan z siódmej klasy” jest chłopcem pochodzącym z wielodzietnej, szczęśliwej rodziny. Inteligentny, wesoły, tryskający energią bez trudu podąża przez życie.
W wielu utworach takich jak „Jezioro osobliwości” Krystyny Siesickiej, czy „Szaleństwo Majki Skowron” A. Minkowskiego poruszane są sprawy budzenia się pierwszych uczuć pomiędzy młodymi ludźmi. Brana jest tu także psychologia młodzieży, ich odczucia i charakterystyczne zachowania.
Uważam, że dobrym przykładem potwierdzającym podejmowanie przez pisarzy problematyki dziecięcej jest „Mały Książę” A. de Saint-Exupery. Ukazany tu został świat dorosłych widziany oczami dziecka. Świat ten jak się okazuje wcale nie jest tak doskonały jak wydaje się to ludziom dorosłym którzy często nie rozumieją wrażliwości dziecka i jego przeżyć.
Często również pisarze ukazywali problemy narodowe poprzez młodych bohaterów. Takim przykładem może być powieść pt.: „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Bohaterowie sposobami właściwymi dla młodzieży starają się przeciwstawić zaborcom, którzy dążą do wynarodowienia Polaków. Podobnie bohaterzy „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego walczą o wolność narodu polskiego narażając swoje młode życie w obronie ojczyzny. Stają się tym samym przykładem dla wielu dorosłych Polaków.
Jest bardzo wiele książek przygodowych, w których głównymi bohaterami są młodzi ludzie. Przykładem takich książek jest na przykład seria książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Książki Marka Twain’a „Przygody Tomka Sawyera”, „Przygody Hucka Finna”, lub „Dwa lata wakacji” Juliusza Vernea. Książki te opowiadają o wstrząsających przygodach młodych bohaterów, którzy często wykazują się rozwagą godną dorosłych ludzi.
Uważam, że moje argumenty są wystarczającym potwierdzeniem wielkiej wagi dziecka w literaturze. Pisarze w każdej epoce wykorzystywali motyw dziecka. Dzięki niemu mogli pokazać cierpienie i niedole ludzką, która dzięki dziecięcym bohaterom w większym stopniu przemawia do czytelników. Opisują niesamowite przygody, które wydają się jeszcze bardziej niezwykłe przez dziecięcych bohaterów....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3537 , autor: Michalk88 , Ocena: 53.48

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Motyw dziecka w literaturze

Motyw miasta - „Miejsce magiczne, cywilizacyjna dżungla, przestrzeń destrukcji...” – konspekt pracy
Motyw kobiety
Motyw narcystyczny


Losowe teksty z tej samej kategorii

Wzorce osobowe w literaturze średniowiecznej.
„Aby istnieć, człowiek musi się buntować” A. Camus. Zastanów się na źródłami i sensem buntu wybranych bohaterów literackich, oceń ich postawę. (2)
Świat jako labirynt
Omówienie książki "Dziady".
Pierwiastki romantyczne w "Giaurze".
Wierzymy w zmartwychwstanie Jezusa.
Inspiracje renesansem i barokiem w literaturze epok późniejszych
Romantyzm - jego cechy, omówienie utworów i wybranych bohaterów.
Kultura Średniowiecza (1)
Jesteśmy uczestnikami mszy świętej.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 53.48.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-14 19:39:15
⇒Czytano: 3537
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: