Strona główna » Liceum » Język polski » Konspekty


"Jakie wyobrażenie człowieczeństwa pragniesz przenieść w nowe stulecie?" Odwołaj się do tekstów, które wspierają twoje przemyślenia.Poprzednia praca: "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego jako utwór o sile i słabości człowieka
Następna praca: „Które z dzieł literatury Polskiej mogą twoim zdaniem stać sie źródłem inspiracji dla tych, co współcześnie podejmują trud naprawy RP. Omów temat na wybranych przykładach.”Treść: 1.Wstęp
Jakie i czym jest człowieczeństwo? Jaka jest ludzka natura? Jakie wyobrażenie człowieka jest najwłaściwsze? Z tymi pytaniami od wieków borykają się filozofowie i pisarze. Każdy stara się znaleźć odpowiedź na powyższe pytania, by, choć trochę móc określić osobowość człowieka. Do tej pory nikomu nie udało się nakreślić uniwersalnego, pasującego szablonu natury ludzkiej. Z biegiem lat zaprezentowano nam tylko schematy postępowania człowieka i pewne stereotypy, które coraz bardziej zmieniały się. Postępowanie człowieka przeinaczało się w raz z otaczającym światem, a stereotypy reprezentowały postawy w określonych sytuacjach, dlatego często bywały mylne.

2.Rozwinięcie
* By móc oceniać ludzi, należy ich najpierw poznać, zauważyć ich indywidualne wady i zalety. Tak właśnie postępowali pisarze i filozofowie, którzy osadzali swoich bohaterów często wyróżniających się z tłumu, mających sprzeczną naturę, będących w częstych konfliktach, kierujących się własnymi zasadami, by osiągnąć postawiony sobie cel, lub ludzi samotnych, zagubionych, którzy często nie potrafili odnaleźć sensu życia. Tak, więc pisarze w swoich dziełach umieszczali wybitne jednostki, które w zależności od interpretacji czytelnika nakreślały wzory postępowań i zachowań.
* Wydawałoby się, że najgorsza jest samotność, bo jak można w pełni cieszyć się choćby najmniejszym szczęściem, skoro nie można się nim z kimś podzielić? Z drugiej strony ludzie samotni są zwykle bardzo uduchowieni. W samotności odkrywają swoje wnętrze, odnajdują odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Typy takich postaw odnajdujemy w średniowieczu. Wówczas ludzie dążyli do osamotnienia, by móc się wyciszyć i znaleźć lepszy kontakt z Bogiem.
a) Powołuję się tu na „Legendę o świętym Aleksym”, przedstawiającą postać ascety, który pozostawiając dom i rodzinę wyrusza na poszukiwanie Boga. Myślę jednak, iż taka postawa nie mogłaby przetrwać w dzisiejszych czasach, gdyż świat idzie na przód, ludzie opierają swoje życie na innych wartościach, wiara przestała być najważniejsza, światem zaczął rządzić pieniądz nakręcając wyścig szczurów, w którym każdy chce wygrać.
b, c) Podobne postawy, które nie mogłyby się odnaleźć w dzisiejszym świecie to bohater typowo romantyczny, np. Konrad z IV części dziadów czy Werter, który jako nieszczęśliwy, porzucony kochanek pogrąża się w cierpieniu spowodowanym tragiczną miłością i szuka ukojenia w samobójstwie. Takie psychicznie słabe postacie nie poradziłyby sobie w dzisiejszym świecie, w którym liczy się pośpiech i bieg przed siebie byle do celu nawet po cierpieniu innych.
d) Osobą, która dałaby radę przetrwać jest Doktor Judym z "Ludzi bezdomnych". Jest to samotnik z wyboru, który odrzucając uczucie kobiety, bojąc się, iż rodzina, która powinna dawać oparcie przeszkodzi mu w pomocy najbiedniejszym. Postąpił bardzo szlachetnie chcąc spłacić dług światu poświęcając się najuboższym, lecz skrzywdził kobietę, która mogła mu pomóc w realizowaniu jego planów dodając chociażby otuchy. Najważniejsze jest jednak to, iż do końca pozostaje wierny swoim przekonaniom. I choć jest samotny, zbuntowany, jest również konsekwentny w swoich postanowieniach. Dokonał trudnego wyboru i zrealizował to, co zamierzał, dlatego taki człowiek poradziłby sobie w dzisiejszych czasach, a czy do końca byłby szczęśliwy? Tego nie wiadomo.
e) Kolejną postacią, o której nie można zapomnieć jest Józef K. z „Procesu” Franca Kafki, który z niewiadomo, jakiego powodu został oskarżony. Usiłował zwalczyć lęk i poznać prawdę. Był sam, wiedział, że nie może na nikogo liczyć. Otaczali go sami fałszywi ludzie, gotowi „sprzedać” przyjaciela, by ocalić swoją skórę. Józef by; bezbronny wobec systemu i niesprawiedliwego prawa, które zamiast ratować, zabijało. Bohater nie miał możliwości przeciwstawienia się systemowi ani uciec od samotności. Na pewno jego upór i chęć udowodnienia prawdy pomogłyby mu udowodnić swoją winę, gdyby nie żył w czasach totalitarnych, kto wie, może w naszych by mu się udało?
f, g) Dr Bernard Rieux z „Dżumy” swój zawód traktował jako posłannictwo. Dla niego najważniejsza była uczciwość oraz rzetelne wypełnianie obowiązków lekarza "Obchodzi mnie tylko, żeby być człowiekiem". Obraz cierpień dziecka sędziego Othona umocniła go w przekonaniu, że z dżumą należy walczyć do samego końca i, że z tej walki nie może się wycofać. Z dala od żony pozostawiony sam sobie chciał działać, nie przyjmował do wiadomości, ze można wyjechać z miasta pozostawiając ludzi na pastwę śmierci, dlatego mając możliwość wyjazdu i spotkania się z chorą żoną podejmuje najtrudniejszą decyzję i postanawia zostać w Oranie. Jego życzliwość, wielkoduszność, ofiarność upodobniają go do Prometeusza, który wykradł bogom ogień z Olimpu, by pomóc człowiekowi. Taka szlachetność i bezinteresowna chęć niesienia pomocy innym potrzebna jest w dzisiejszych czasach, bo właśnie takich ludzi na miarę Prometeusza czy Dr. Rieuxa jest stanowczo za mało, a tych, którzy na nich czekają jest zbyt wielu.
h) Przydaliby się także tacy z zacięciem i wiarą w marzenia jak Ikar, który pomimo zakazów chciał osiągnąć cel i zobaczyć słońce. I choć poniósł klęskę ważne jest to, że próbował i starał się, a nie zrażał po pierwszych sprzeciwach. Właśnie takich ludzi jest niewielu, którzy z uporem maniaka dążą do wybranych przez siebie celów, którzy chcą walczyć o swoje nie oglądając się na innych, a to właśnie w nich są największe nadzieje na lepszą przyszłość, ponieważ oni swoją siłą walki mogą wiele zmienić.
3.Zakończenie
Wydaje mi się, że pytania o naturę ludzką nie znajdą prostej odpowiedzi. Ponieważ, mimo wielu starań i lat doświadczeń do tej pory nie udało się sformułować schematu uniwersalnego pasującego do każdej psychiki człowieka. Prawdopodobnie jest tak, dlatego, iż człowiek nie jest maszyną, nakręcaną i programowaną, której ruch można dokładnie zaplanować czy przewidzieć, lecz jest istotą myślącą, przewidującą, rozpamiętującą, która na podstawie doświadczeń kieruje swoim życiem, w sposób nikomu do tej pory nieuschematyzowany. Człowieka nie da się jednoznacznie określić, lecz gdybym miała przedstawić człowieka nowego stulecia na pewno byłaby to osoba silna, wiedząca, czego chce, potrafiąca kochać i nie rezygnować, dążąca do swoich celów, ale tak by nie krzywdzić przy tym innych. „Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich złamane serca, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło kwitnąć i owocować i to właśnie po tych zostaje piękno naszego świata.” Krystyna Siesicka.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1846 , autor: Mafej , Ocena: 126.81

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu "Jakie wyobrażenie człowieczeństwa pragniesz przenieść w nowe stulecie?" Odwołaj się do tekstów, które wspierają twoje przemyślenia.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Poezja pozytywizmu.
Fascynacja śmiercią, przemijaniem, a zachłanne ukochanie życia w tekstach kultury epok późniejszych
Pierwsza pomoc przedmedyczna.
Zdrada
Powieść historyczna w pozytywizmie.
Motyw miasta - „Miejsce magiczne, cywilizacyjna dżungla, przestrzeń destrukcji...” – konspekt pracy
Świat obozów koncentracyjnych i łagrów, ratowanie człowieczeństwa w sytuacjach ekstremalnych.
"Proces" Kafki - konspekty - opracowania głównych problemów utworu.
"Lalka" - konspekt
Rola dwugłosu Mirzy i Pielgrzyma w "Sonetach krymskich" Adama Mickiewicza.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 126.81.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-10-26 11:35:54
⇒Czytano: 1846
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: