Strona główna » Liceum » Język polski » Inne


Mój głos w sprawie tolerancji (2)Poprzednia praca: Która z dyscyplin sportowych – według ciebie – wymaga największej odwagi ? - Alpinizm
Następna praca: Mój ojciec - Jacek Soplica (2)Treść: W XVII wieku ludzie często nie akceptowali wyznawców innych religii niż chrześcijańska. Prześladowali ich , zabijali , a każdy swój okrutny czyn tłumaczyli zasadami wiary . „Jeden jest tylko Bóg ”- tak zostało napisane w Ewangelii , ale jest tam tez stwierdzenie, często pomijane - „ Szanujcie innych ”
Obecnie nietolerancje spotykamy na każdym kroku . Nie jest to tylko nieakceptacja przekonań religijnych , ale także kulturowych , politycznych itd.
Każdy z nas jest inny . Różnimy się płcią , wiekiem , rasa i charakterem .To właśnie cechy naszego usposobienia i wyglądu mogą stać się przyczyna nietolerancji . Często zdarza się ze osoby wyróżniające się z tłumu np. ubiorem są odbierane przez otoczenie negatywnie i mogą stać się obiektem kpin i głupich żartów .Jednak gdybyśmy przez chwile zastanowili się nad tym co mówimy, doszlibyśmy do wniosku , że ten murzyn z różowym irokezem na głowie i ubrany w jaskrawozielona kurtkę jest taką samą istotą jak my . Też jest człowiekiem , też ma uczucia. Spróbujmy wczuć się w jego sytuację . Wyobraźmy sobie, że to my – „ normalnie wyglądający ludzie” jesteśmy pośród tłumu takich „odmieńców”. Złośliwe komentarze kierowane są pod naszym adresem , a my pragniemy znaleźć się na bezludnej wyspie lub chociażby w jakimś odludnym miejscu . Z pewnością wolelibyśmy , aby ludzie minęli nas obojętnie.
To właśnie „ obojętne mijanie ”nazywamy tolerancją. Z łacińskiego TOLERANTIA to znoszenie ,akceptacja . Jeżeli cos tolerujemy , to nie znaczy że tego nie lubimy, tylko znosimy . Niekoniecznie musimy się zgadzać z poglądami innej osoby i je popierać. Wystarczy o nich po prostu myśleć obojętnie .
W szkole często można się spotkać z brakiem akceptacji . Możemy zostać odrzuceni za to ze słuchamy innej muzyki , ubieramy się w innym stylu , jesteśmy innego pochodzenia, mamy inną hierarchie wartości itp. . Rożne elementy mogą nas denerwować, a jeśli cos nam nie dopowiada staramy się to zniszczyć, ponieważ nie możemy zaatakować bezpośrednio , jako cel ataku obieramy sobie osobę posiadającą te cechy .
Jeżeli nie jesteśmy tacy jak większość uczniów , obowiązek chodzenia do szkoły może być dla nas koszmarem . Przez jeden dzień czy dwa będziemy jeszcze w stanie znieść niesympatyczne odzywki kolegów ,ale co się stanie jeżeli będzie to trwać miesiącami a nawet latami ? Osoba poniżana będzie się coraz bardziej załamywała psychicznie , znienawidzi samego siebie a każdy kolejny dzień w szkole będzie dla niej jak wejście na pole walki – walki o przetrwanie. Z pewnością przez cały czas będzie się starała unikać swoich prześladowców , a w duchu będzie odliczać sekundy do ostatniego dzwonka .I tak w kółko – dzień po dniu . Jest to najlepsza droga do choroby psychicznej . Niestety większość prześladowanych osób stara się znaleźć sobie jakąś ofiarę , osobę słabszą , na której mogłyby się wyżyć . W ten sposób możemy się odegrać za to że ludzie nie akceptują naszej słabości.
Jednak co tak naprawdę powoduje brak tolerancji ? Czy tylko to , że drugi człowiek jest inny ?
Według mnie nie . Często przezywamy emocje które trudno nam zaakceptować . W takiej sytuacji staramy się przed nimi bronić „umieszczając „je w innych osobach , Wtedy posiadamy już materialny obiekt na którym możemy wyładować nasza złość i agresję . Drugim powodem może być tzw. „szukanie kozła ofiarnego”.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zaakceptować krytyki naszej osoby , zaczynamy szukać winy naszych niepowodzeń wśród innych . Jednak uważam że głównym i najważniejszym powodem nietolerancji jest tradycja społeczna i wychowanie oparte na stereotypach. Moim zdaniem w większości negujemy rzeczy , których nie znamy lub nie rozumiemy.
Idealnym przykładem może tutaj być krytykowanie wyznawców innych religii. Szczerze mówiąc w 99% prześladowcy nie maja prawie żadnej wiedzy na temat wyznania , które potępiają . Sądzę że gdyby poznali dogłębnie zasady i tradycje swoich ofiar zaprzestaliby tej destruktywnej działalności .
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3518 , autor: tom , Ocena: 36.75

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Mój głos w sprawie tolerancji (2)

Mój ojciec - Jacek Soplica (2)
Mój pies. Opis
Mój pierwszy krok na obcej planecie.
Mój stosunek do wulgaryzmów
Mój autorytet - Jerzy Kiler
Wypracowanie na temat "Mój jeden dzień na wyspach Szczęśliwych."


Losowe teksty z tej samej kategorii

Wybrakowane nic-nasza klasa
Czym jest zdaniem Francesco Petrarca miłość? A jak ty rozumiesz to uczucie.
O świcie
Europa (1)
Czy powieści fantastyczne mogą uczyć i dawać wskazówki na życie?
Wywiad z Santiago
Dlaczego nauczyciele powinni stawiać uczniom wysokie wymagania?
Droga do wiedzy Andrzeja Radka.
Kredyt - czyli Diabeł w IV LO
Syzyfowe prace - spis osób


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 36.75.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-10 11:54:40
⇒Czytano: 3518
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: