Strona główna » Liceum » Język polski » Inne


Która z dyscyplin sportowych – według ciebie – wymaga największej odwagi ? - AlpinizmPoprzednia praca: Krótkie omówienie istoty słowotwórstwa
Następna praca: Mój głos w sprawie tolerancji (2)Treść: Jest wiele dyscyplin wymagających twardych nerwów, ale chyba najbardziej stresującym sportem jest alpinizm wysokogórski. Alpinizm jest to sport górski – wchodzenie na szczyty z pokonywaniem trudności terenu, zwykle z użyciem specjalnego sprzętu (lina, haki, karabinki, czekan, raki itd.), z przestrzeganiem obowiązujących reguł. Alpinizm uprawiany w Tatrach nazywa się taternictwem, w Andach – andyizmem, w Himalajach – himalaizmem.
Wspinaczka górska w swym najlepszym wydaniu to podniecające wyzwanie, radosna zabawa i samo zdrowie – takiego zestawu nie oferuje chyba żaden inny rodzaj sportu i rekreacji.
Warto sobie uświadomić, czym różni się alpinizm od wspinania skalnego, zwanego też skałkowym, czy taternictwa. Skalna wspinaczka to po prostu wchodzenie po ścianie, jakby rodzaj gimnastyki uprawianej na prawie pionowej powierzchni. Może to być częścią lub odmianą wspinaczki górskiej – alpinizmu, który obejmuje też wędrówki po piargach, trawach, śniegu i lodowcach, wchodzenie na wysokie szczyty, zmagania z przestrzenią, kaprysami aury i... ciężarem plecaka.
Jeśli wspinaczka jest uprawiana według zasad, ryzyko nieszczęśliwego wypadku – wbrew temu co sądzi większość ludzi – jest prawie żadne. Nowoczesny sprzęt asekuracyjny eliminuje niemal wszystkie zagrożenia, które jeszcze dziesięć lat temu czyniły ten sport tak niebezpiecznym.
Podczas wspinaczki z gołymi rękoma wspinający szuka naturalnych uchwytów w skale, aby postawić tam nogi i złapać się rękami. Wykorzystuje najmniejszą szczelinę i nierówność. Niektórzy sportowcy wspinają się z gołymi stopami, inni zakładają specjalne buty.
Współczesny alpinizm występuje w dwóch formach: alpinizm wyprawowy lub odkrywczy, którego celem jest zdobywanie szczytów w najwyższych górach świata (Himalaje, Karakorum, Hindukusz, Andy, Pamir) i alpinizm sportowy, którego celem jest zdobywanie trudnych technicznie ścian, grani skalnych oraz lodowych (Alpy, Kaukaz, Tatry) w różnych warunkach i porach roku. W alpinizmie sportowym ceni się pierwsze wejścia na szczyty, pierwsze wejścia zimowe, wejścia nowymi drogami, a przy powtórzeniach – styl i bezpieczeństwo przejścia. „Wspinanie z gołymi rękoma” lub „wolna wspinaczka” jest ostatnio powstałą formą alpinizmu. Z gołymi rękoma praktycznie bez sprzętu wspinający wdrapuje się na szczyt wierzchołków, klifów nadmorskich, stromych wąwozów górskich… przy tym nie ma żadnej pewności, że uda mu się dotrzeć do końca…
Z uwagi na duży stopień trudności szczególnie wysoko cenione są osiągnięcia zimowe. Technika wspinaczkowa to sposób poruszania się w górach, po skałach, śniegu i lodzie, ubezpieczenia (asekuracji) i stosowania specjalnego sprzętu: lin, haków, karabinków, raków, czekana itp. w celu przejścia wspinaczkowej drogi. Trudności techniczne drogi wspinaczkowej ocenia się za pomocą specjalnie opracowanych, innych w różnych regionach górskich, skal trudności. np. skala tatrzańska jest skalą przymiotnikową, skala wschodnio-alpejska – skalą cyfrową, skal francuska – literową, a skala kaukaska – cyfrowo-literową. Skale te uwzględniają stopień trudności całej drogi, jej poszczególnych odcinków, najtrudniejszego odcinka itp. ocena całości drogi może uwzględniać jej długość, trudności techniczne i ich nagromadzenie, wysokość szczytu npm, niebezpieczeństwa obiektywne. W ocenie wyczynu alpinistycznego występuje pojęcie stylu, przez co rozumie się najlepszy, z aktualnie możliwych, sposób przebycia drogi wspinaczkowej. Najlepszy to znaczy z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, maksymalnie szybki i zgodny z zasadami obowiązującymi przy pokonywaniu drogi danego typu w tym rejonie górskim.
Historia alpinizmu rozpoczyna się bez wątpienia wraz z wejściem na szczyt Mont Blanc w 1786 roku. Prawie wszystkie szczyty Alp są następnie zdobywane w XIX w. później alpiniści wyruszyli na podbój gór całego świata. Najwyższe szczyty Himalajów (ponad 8000 m n.p.m.) opierały się do lat 50 XX w., „zdobywcy rzeczy bezużytecznych”, szukają innych wyczynów: utrudnionych wspinaczek w zimie lub samotnie, naturalnej wspinaczki, z gołymi rękoma… Wyposażenie i technika bardzo się zmieniły w ciągu 200 lat. Ubiory i sprzęt są lekkie i wytrzymałe: liny nie są już robione z konopii, lecz z lekkiego, elastycznego i trwałego nylonu.
Uprawiając alpinizm można nie tylko przeżywać niesamowite emocje, ale również podziwiać góry - najpiękniejsze miejsca na ziemi, i to chyba jest najważniejsze.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3538 , autor: tom , Ocena: 47.4

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Która z dyscyplin sportowych – według ciebie – wymaga największej odwagi ? - Alpinizm

„Która z pięknych kobiet z „Quo vadis” jest najbliższa mojemu ideałowi piękna”?
Która z kobiet występujących w Quo Vadis jest najbliższa twojemu ideałowi kobiecości......?- rozprawka
Która z postaci kobiecych występujących w Krzyżakach jest Ci bliższa Danusia czy Jagienka?
Być albo nie być. Która postawa jest mi bliższa?


Losowe teksty z tej samej kategorii

Czy należy pomagać swoim kolegom
Scena do filmu z noweli "Szkice węglem".
Moja podróż do Egiptu
Przedmowa na dowolny temat
Podróż po piekle
Świat wartości współczesnej młodzieży w świetle tekstów słuchanych przez nią piosenek.
Warto poznać dorobek naszych przodków- rozprawka
Czy cierpienie uszlachetnia, czy przeciwnie, degeneruje i karykaturuje ?
Czy rozwój nauki powinien być kontrolowany?
Wakacyjna przygoda - opowiadanie.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 47.4.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-07-08 11:54:40
⇒Czytano: 3538
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: