Strona główna » Liceum » Język polski » Charakterystyki


T. Zawadzki - charakterystyka.Poprzednia praca: Jan Bytnar - charakterystyka.
Następna praca: A. Dawidowski - charakterystyka.Treść: Jednym z głównych bohaterów powieści „Kamienie na Szaniec” jest Tadeusz Zawadzki, legendarna postać słynnej „Akcji pod Arsenałem”.
Urodził się 24.01.1921r. w Warszawie. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Ojciec profesor chemii, rektor Politechniki warszawskiej, i matka działaczka społeczna, tworzyli chłopcu i jego siostrze prawdziwie rodzinną atmosferę. Poświęcali im wiele czasu i uwagi. Godzinami potrafili prowadzić z nimi „koleżeńskie” rozmowy.
Tadeusz Zawadzki wyglądem przypominał bardziej dziewczynę gdyż „ został obdarzony niemal dziewczęcą urodą”. Miał delikatną cerę i regularne rysy twarzy. Zazdrość nie tylko chłopców mogłyby budzić jego jasnoniebieskie oczy, złociste włosy oraz długie subtelne dłonie i dziewczęcy uśmiech.
Spośród rówieśników wyróżniała go nie tylko uroda, ale i usposobienie. Był delikatny, wrażliwy, powściągliwy oraz bardzo nieśmiały i ogromnie przywiązany do matki, do której był z resztą bardzo podobny.
„Zośka” bo tak nazywali go koledzy był maturzystą jednej z najlepszych szkół średnich w Warszawie – Gimnazjum im. Stefana Batorego. We wrześniu 1939r. miał zdawać egzaminy na studia. Plany te pokrzyżował wybuch wojny. Był uczniem wyjątkowo uzdolnionym, bystrym i inteligentnym. Miał wszechstronne zainteresowania oraz łatwo przyswajał wiadomości niemal z każdej dziedziny wiedzy. Nie przywiązywał jednak zbytniej wagi do ocen.
Z zamiłowania za to uprawiał sporty i osiągał wysokie lokaty w międzyszkolnych zawodach sportowych w strzelectwie, hokeju i tenisie. Był również dobrym pływakiem. Ambicja, upór i konsekwencja w dążeniu do celu sprawiły, że przełamał zwój strach i reprezentował „Buki” w zawodach pływackich. Wysoką sprawność fizyczną „Zośki” potwierdzało wiele akcji zbrojnych i dywersyjnych skierowanych przeciwko okupantowi.
Osiągnięcia sportowe przysporzyły mu pewną sławę jednak on sam nie zabiegał o przyjaźń. Można powiedzieć, że raczej unikał towarzystwa, ale interesował się tym co się wokół działo i każdemu służył radą i pomocą. Chłopiec był zawsze wyrozumiały w stosunku do ludzi, a jego łagodność przyciągała innych. Ponadto „Zośka” był urodzonym organizatorem i przywódcą, posiadał dar skupiania na sobie uwagi i otoczenia. Chętnie go słuchano, cieszył się wśród kolegów dużym autorytetem. I dlatego właśnie on pełnił odpowiedzialne funkcje, najpierw w samorządzie szkolnym, potem w drużynie harcerskiej, aż wreszcie jego przywódcze cechy rekomendowały go na stanowisko komendanta „Grup Szturmowych”.
Gdy jesienią 1939r. Niemcy zajęli Polskę T. Zawadzki wraz z przyjaciółmi Alkiem i Rudym przystąpił do pracy w konspiracji w szeregach organizacji harcerskiej „Szare Szeregi”. Przewodził w wykonywaniu coraz poważniejszych zadań. Począwszy od akcji „Małego Sabotażu”, malowania na murach znaku Polski Walczącej, zrywania flag niemieckich aż po dobycie broni.
Podobnie jak wielu kolegów jego pokolenia wojna ukształtowała w nim nowe cechy charakteru, a w życie wkroczyły nowe pojęcia : patriotyzm, odwaga, niebezpiecz., śmierć, honor.
Bohater „K na Sz.” T. Zawadzki wykazał się ogromną odwagą i męstwem podczas wielu poczynań w walce z najeźdźcą. Łączyła go ogromna przyjaźń z Alkiem i Rudym. Chłopcy ufali sobie nawzajem i liczyli na siebie w trudnych i niebezp. Chwilach. Akcja pod Arsenałem, której celem było odbicie Rudego, była wymownym dowodem przyjaźni i braterstwa.
Po śmierci swoich przyjaciół „Zośka” wielokrotnie z powodzeniem dowodził oddziałami „Grup Szturmowych”. Był odznaczony orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznym.
Poległ 20 sierpnia 1943r. w czasie ataku na posterunku żandarmerii w miejscowości Sieczychy.
Moim zdaniem T. Zawadzki jest wyjątkowym bohaterem. Jego nienaganna postawa, poświęcenie, męstwo, patriotyzm sprawiają, że jest to postać godna do naśladowania, budzi nasz podziw i szacunek.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 5548 , autor: pawlukewa , Ocena: 7.37

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu T. Zawadzki - charakterystyka.

Ocena T.Soplicy według fragmentu "Dwór w Soplicowie".


Losowe teksty z tej samej kategorii

Dzieje Alka.
Santiago - charakterystyka.
"Kamienie na Szaniec" - charakterystyka Zośki.
"Ania z Zielonego Wzgórza".
Stuckler.
Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza. (2)
Uczucia wewnętrzne Skawińskiego.
Charakterystyka Nemeczka - "Chłopcy z Placu Broni".
Charakterystyka porównawcza Winicjusza i Petroniusza
Charakterystyka Rudego. (1)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 7.37.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-08 21:05:28
⇒Czytano: 5548
Autor: pawlukewa


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: