Strona główna » Liceum » Język polski » Charakterystyki


"Pan Tadeusz" w rękach Skawińskiego - opis przeżycia wewnętrznego z zastosowaniem narracji pierwszoosobowej.Poprzednia praca: "Ojczyzna to nie tylko miły sercu krajobraz, ale i ciągłe wobec niej obowiązki do spełnienia." Kiedy Bohaterowie "Syzyfowych prac" zrozumieli słuszność tego stwierdzenia?
Następna praca: Advertising - a form of manipulation or a marketing tool.Treść:
Gdy rozpoczynałem pracę jako latarnik w Aspinwall, sądziłem, że wreszcie nadszedł kres mojej tułaczki. Przemierzyłem wszystkie chyba kontynenty, brałem udział w wielu wojnach, niejednego zajęcia się imałem. Czułem się zmęczony i potrzebowałem spokoju. Nie sądziłem, że jeszcze raz wyruszę w nieznane... A wszystko to za sprawą książki.
Pewnego dnia, gdy łódź przywiozła jak zwykle zapasy wody i żywności, wśród zwykłych pakunków znajdowała się jedna jeszcze paczka, owinięta w płótno żeglarskie. Jakież było moje zdziwienie, gdy ją otworzyłem, a w środku ujrzałem polską książkę! Słyszałem kiedyś dawno o jej autorze, mówiło się już wtedy o nim, że jest wielkim poetą. Na okładce widniało: Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz".
Długą chwilę mi zajęło, zanim uzmysłowiłem sobie, że książka pochodzi od polskiego Towarzystwa w New Yorku, któremu kiedyś wysłałem pół mojej pensji.
Przez kilkadziesiąt lat na obczyźnie tęsknota za krajem trochę przygasła, wyblakły obrazy z dzieciństwa. Nigdy bym nie przypuszczał, że uczucia do kraju ojczystego mogą odżyć z taką siłą. A jednak...
Już po pierwszych wersach poczułem, że coś mnie ściska w gardle, coś we mnie wzbiera z niepowstrzymaną siłą. Nawet gdybym zechciał, nie mógłbym wydobyć z siebie głosu; zdawało mi się, że litery poruszają się przed moimi oczami. Już pierwsze słowa sprawiły, żem przypomniał sobie, gdzie mój dom i ziemia. "Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił". Ile to lat minęło, odkąd musiałem wyjechać z kraju? Wydawało mi się, że się z tym pogodziłem, że potrafię z tym żyć. Wystarczyło jednak, że ktoś wypowiedział słowa, przed którymi przez tyle lat się broniłem, aby uczucia wybuchły z nową siłą.
Jeszcze chwila i wzbierająca fala przerwała tamę. Przeżyłem w życiu wiele gorzkich rozczarowań, lecz nie zdarzyło mi się płakać. Teraz jednak nie mogłem się powstrzymać. Padłem na ziemię, a z moich oczu leciały łzy. Leżałem w piasku, łkając bezsilnie. Nie czułem jednak bólu po stracie. Przeciwnie, ogarnęło mnie niezwykłe szczęście, jakbym cudownym sposobem odzyskał swoją ojczyznę. Żadne uczucie goryczy czy szczęścia nie mogło równać się z miłością, jaka we mnie wybuchła.
Czytałem dalej, a przed moimi oczami przewijały się obrazy kraju lat dziecinnych. Pola, łąki, rodzinna wieś, chałupy z pozapalanymi światłami. Nie wszystko mogłem sobie przypomnieć, ale nagle znów poczułem się ułanem, stojącym na warcie. Chłodna noc, w oddali szumiący bór sosnowy ...
Czytałem aż zapadł zmrok i litery zaczęły znikać w ciemnościach. Lecz ja leżałem, a pamięć przywodziła coraz to kolejne wspomnienia ojczystego kraju. Czułem się nieprzytomnie szczęśliwy; wzruszenie moje było tak silne, że zapomniałem zapalić latarnię, co mi się nigdy wcześniej nie zdarzyło... Na mieliźnie rozbił się statek, a to oznaczało koniec mojej pracy na wyspie. Płynę więc teraz do New Yorku. W ręku mam "Pana Tadeusza" - skarb dla mnie najcenniejszy; przyciskam go czasem do piersi, a wtedy wierzę, że może uda mi się jeszcze pewnego dnia zobaczyć rodzinne strony.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2994 , autor: Michalk88 , Ocena: 52.55

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu "Pan Tadeusz" w rękach Skawińskiego - opis przeżycia wewnętrznego z zastosowaniem narracji pierwszoosobowej.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Ramzes XIII.
Romeo - charakterystyka.
Charakterystyka Leonida Teligi w formie - ja przyjaciel marzyciela.
Opis Adasia Cisowskiego.
Charakterystyka Tomasza Judyma.
Charakterystyka Antygony
Jacek Soplica. (2)
Charekterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.
Charakterystyka Mery Lennox.
Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza. (2)


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 52.55.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-09-22 10:22:59
⇒Czytano: 2994
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: