Strona główna » Liceum » Język polski » Charakterystyki


Charakterystyka Hanki z "Chłopów" Reymonta.Poprzednia praca: Ochrona własności przemysłowej
Następna praca: Najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiegoTreść: Hanka (Bylica z domu) jest żoną Antka Boryny, matką kilkorga dzieci. Pochodzi z ubogiej rodziny, nie wniosła nic w posagu mężowi, co często było jej wypominane

Poznajemy ją jako kobietę pokorną, cichą, absolutnie poddającą się woli męża. Ciężko pracuje a mimo to w opinii Boryny (teścia) i Antka jest złą i powolną gospodynią. Często płacze, użala się nad sobą, co denerwuje jej męża, który widzi w niej tylko płaczliwą babę.
Hanka nie wypowiada swoich myśli i poglądów, obawiając się gniewu Antka. Mimo, że jest przez niego źle traktowana, darzy go szczerym uczuciem. Gdy Antek odezwie się do niej życzliwie (co nie często się zdarza), Hanka zapomina o doznanych krzywdach. Mimo, iż jest prosta kobietą umie zrozumieć swojego męża, wie jak ciężko jest Antkowi, jak cierpi jego duma ( gdy mieszkają u ojca i oboje ciężko pracują na jego gospodarce a Antek traktowany jest przez Macieja jak parobek i gdy zostają wyrzuceni - też użala się nad mężem, wie że jest mu ciężko. Hanka stara się opiekować Antkiem najlepiej jak potrafi. Gdy Antek przebywa w więzieniu, odwiedza go, przynosi mu domowe jedzenie, z utęsknieniem oczekuje na jego powrót.
Hanka niejednokrotnie próbuje przebaczyć mężowi. Jej miłość do Antka jest silna, a przede wszystkim stała i dojrzała ( bo łatwiej jest kochać kogoś, kto odwzajemnia uczucie

Bieg wydarzeń i okoliczności sprawiły, że Hanka powoli zaczęła się zmieniać. Z posłusznej, lękliwej i wystraszonej kobiety, zmienia się w zaradna gospodynię, która musi utrzymać całą rodzinę. W chwili najgorszego kryzysu ( gdy musi sprzedać powoli resztę majątku, jaki z sobą zabrali ), Hanka postanawia działać - zaczyna szukać pracy. Zrozumiała że los rodziny leży w je rękach - poczuła siłę i moc, zrozumiała, że nie czas na lament i że nie może liczyć na Antka, tylko na siebie.

Stała się kobietą opanowaną, spokojną i zarazem nieustępliwą i silną. Zauważył te zmiany stary Boryna, który dotąd miał Hankę za nic
Hanka, dotychczas zacięta w niechęci do teścia, przyjęła wyciągniętą przez niego przyjazną rękę. Zrozumiałą, że Boryna może jej pomóc wyjść z biedy - poprawić byt swój i swoich dzieci.

Kolejnym zwrotnym momentem w życiu Hanki, było ujawnienie prawdy o tym, co było przyczyną pożaru we wsi ( pożar siana ). Hanka przeżywała ciężkie chwile - rozpamiętywała swą niedolę, krzywdy, jakie doznała ze strony męża. Była bliska załamania.
Jednak nie załamała się a wręcz przeciwnie - ponownie podjęła walkę z przeciwnościami losu. Poczuła, że nieszczęścia wzmocniły ją i że ma teraz więcej sił do działania. Stała się odważna, harda, przestała obawiać się męża, jego złości. Wykrzyczała wszystkie swoje żale przed mężem tak odważnie i dobitnie, że Antek jej nie poznał a nawet się jej przestraszył.
Hanka wykazała się sprytem i przebiegłością. Gdy tylko nadarzyła się okazja ( pobicie Antka i Macieja ), przeniosła się z powrotem do domu Boryny i energicznie zajęła się gospodarką ( wiedząc, że będzie to gosp. jej i Antka )
Powtarzała sobie ciągle, że płacz i lament nic nie pomoże, los człowieka jest w jego rękach, trzeba być twardym i nieustępliwym.
Pracowała ze zdwojoną energią od świtu do zmierzchu, zdobywając coraz mocniejszą pozycję w gospodarce Boryny i szacunek na wsi.

Hanka umiała także kierować pracą innych członków rodziny i parobków a ponadto troskliwie opiekowała się umierającym Maciejem.
Zyskała sobie podziw Boryny i jego szacunek. Stała się dla niego powierniczką, jedyną zaufaną osobą w rodzinie. Maciej wyjawił jej miejsce ukrycia pieniędzy, kazał jej pilnować gospodarki.

Przy charakterystyce tej postaci trudno nie wspomnieć o jej stosunku do Jagny.
Hanka nie lubiła Jagny, zawsze źle o niej mówiła, używając mocnych i dosadnych słów
Sądziła, że Jagna czyha na majątek Antka.
Gdy Jagna została już żoną Boryny i zamieszkała z Hanką w jednym domu, Hanka wiecznie się z nią kłóciła, nie szczędząc jej złośliwych docinków. Była zazdrosna o jej urodę; miała do niej głęboki żal, a raczej nienawiść za to, że uwodzi jej męża. Za to cierpiała biedę i poniewierkę też winiła Jagnę.
Mimo, że nie ukrywała niechęci do Jagny, to współczuła jej - zwłaszcza po śmierci Boryny. Wiedziała, że Jagnie jest ciężko, starała się ją pocieszyć, uspokoić
Podsumowując:
Moim zdaniem Hanka to ciekawa postać, nieszablonowa. To, że obserwujemy zmianę jej charakteru, jej klęski, cierpienia, kłopoty i sukcesy powoduje, że staje nam się bliższa. Gdyby przedstawiona była w jednym wymiarze, nie zasługiwałaby na uwagę. Wg mnie jej portret psychologiczny jest prawdziwy a nie tylko papierowy.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 79229 , autor: pawlukewa , Ocena: 170.68

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakterystyka Hanki z "Chłopów" Reymonta.

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora (1)
Charakterystyka Antygony
Charakterystyka Rolanda
Charakterystyka Zenka Wójcika.
Charakterystyka Santiago - Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".
Charakterystyka Kmicica.
Charakterystyka - Feri Acz "Chłopcy z placu broni"
Charakterystyka – portret mojego rówieśnika.
Czy zgadzam się z rehabilitacją Jacka Soplicy? Charakterystyka Jacka Soplicy
Charakterystyka Stasia Tarkowskiego. (1)
Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca.
Charakterystyka Robinsona Cruzoe (2)
Charakterystyka porównawcza Jacka Soplicy i Andrzeja Kmicica.
Charakterystyka porównawcza Izabeli Łęckiej i Heleny Stawskiej.
Charakterystyka Petroniusza – bohatera powieści „Quo vadis” H. Sienkiewicza.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Autocharakterystyka (1)
Charakterystyka dynamiczna Colina Cravena ("Tajemniczy ogród").
Andrzej Kmicic
Zadziwiający człowiek - Ebenezer Scrooge.
Charakterystyka Hektora
Charakterystyka Adama Cisowskiego
Charakterystyka Petroniusza.
Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. (5)
Skawiński - charakterystyka.
T. Zawadzki - charakterystyka.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 170.68.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-04 10:09:01
⇒Czytano: 79229
Autor: pawlukewa


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: