Strona główna » Liceum » Język polski » Charakterystyki


Charakterystka Romea.Poprzednia praca: Antyk i Biblia - wszystko
Następna praca: Charakterystyka średniowiecza oraz sztuka epoki. (2)Treść: Romeo był synem Montekich. Pokochał Julię, córkę Kapuletów. Niestety pomiędzy tymi dwiema najbogatszymi rodzinami od dawna kwitła zawiść. Synowie ojców rodziny oraz ich przyjaciele toczyli ze sobą nieustanne walki. Jak wiadomo od nienawiści do miłości blisko. Piękna miłość połączyła dzieci ojców zwaśnionych rodów. Romantyczna miłość napotkała na swej drodze wiele przeszkód, które tylko podniosły jej wartość i uszlachetniły ją. Niemożność pokonania ich stała się przyczyną tragicznego jej zakończenia.
Romeo można było określić jako niepoprawnego romantyka. Nie należał do osób skorych do zwierzeń: „ On jedyny powiernik swych smutków. Tak im jest wierny, tak zamknięty w sobie, od otwartości wszelkiej tak daleki.” Niedoświadczony młodzieniec kochał tak, jak sądził, że powinno się kochać. Początkowo kochał nie tyle Rozaline, co uczucie do niej. Cierpiał kiedy ona była daleko. Przeobraziła go miłość do Julii. Widząc ją wypowiedział te słowa: „Kochałemże dotąd? O! Zaprzecz, mój wzroku! Boś jeszcze nie znał równego uroku.” Pokochał on Julie nie znając jej nawet. Od tej pory pragnął być z nią na zawsze. Nie przeszkadzało mu to, że ich rody się wzajemnie zwalczają. Za wszelka cenę unikał konfliktów z rodziną Julii. Wierzył, że kiedyś uda im się być razem nie ukrywając się. „Na skrzydłach miłości lekko, bezpiecznie mur ten przesadziłem, bo miłość nie zna żadnych tam i granic; a co potrafi na to się i waży.” Szanował krewnych swojej ukochanej. Był wierny i oddany w miłości. Starał się być zaradnym i spokojnym, ale udawało mu się to tylko w chwilach powodzenia i szczęścia. W sytuacjach trudnych emocjonalnie nie potrafił się znaleźć. Okazywał się bezsilny. Trudno było mu trzeźwo myśleć. Łatwo podporządkowywał się cudzym działaniom i planom. Cenił przyjaźń ponad wszystko. Kiedy jego przyjaciel Merkucjo zginął z rąk Tybalta nie potrafił się już opanować. W odwecie zabił Tybalta. Za karę został wygnany z Werony. Romeo trudno było się odnaleźć w tej sytuacji. „Zewnątrz Werony nie ma, świata, tylko tortury, czyściec, piekło samo! Stąd być wygnanym, jest to być wygnanym ze świata; być zaś wygnanym ze świata, jest to śmierć ponieść, wygnanie jest zatem śmiercią barwioną.” Przechodził okropne męki i katusze kiedy nie mógł się widywać z Julią. Jego uczucie do niej nie było tak kruche i nietrwałe jak uczucie do Rozaliny. Z dnia na dzień pielęgnował je coraz bardziej. Kochał Julie prawdziwie, głęboko, do szaleństwa. Dlatego, gdy dowiedział się o je śmierci doznał wstrząsu. W jednej chwili jego świat zawalił się. Zdesperowany pragnął zrobić wszystko, aby znaleźć się obok Julii. Nie miłe było mu żyć na tym świecie. „Czarna pieczaro, o! Ty wnętrze śmierci tuczne najdroższym na tej ziemi szczątkiem, otwórz mi swoją zardzewiałą paszczę, a ja ci nową żertwę rzucę za to.” Spełnił swój ostatni zamiar, zapadł w wieczny sen.
Postać Romea oceniam jak najbardziej pozytywnie. Bardzo podoba mi się taki chłopak, który potrafi poświęcić się dla miłości i z miłości. Myślę, że w dzisiejszych realiach bardzo trudno jest znaleźć kogoś takiego. Chłopcy raczej rzadko mówią otwarcie o swoich uczuciach. Czy Romeo może istnieć tylko jako postać literacka? Moim zdaniem tak. W obecnych czasach dużo mówi się o miłości, ale są to tylko słowa. W pogoni za dobrami materialnymi prawdziwe uczucie miłości zanika. Liczy się to jak ładna jest dziewczyna, jak się ubiera czy modnie i w ubiory markowych firm, jak zamożni są jej rodzice. Młodzi ludzie nie sięgają myślami daleko w przyszłość. Zastanawiają się czy wybierając dziewczynę będą mieli perspektywy bogactwa czy biedy. Naprawdę nie potrafią zaangażować się bezinteresownie. Wierność jednej partnerce jest dziś rzadkością. Dlatego postać Romea uważam za oderwaną od współczesności. Romeo natchniony namiętnością kochał szczerze całym sercem. Z miłości do Julii, pogrążony w rozpaczy za ukochaną odebrał sobie życie. Współcześni chłopcy na pewno przeżywają rozstania lecz żaden nie poświęciłby swojego życia. Dlatego Romeo to wyłącznie postać literacka nie mogąca istnieć w dwudziestym pierwszym wieku
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3212 , autor: tom , Ocena: 33.8

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakterystka Romea.

Charakterystka porównawcza Cześnika i Rejenta "Zemsta"


Losowe teksty z tej samej kategorii

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki. (2)
Charakterystyka Sachema.
Charakterystyka Janosza Boki.
Charakterystyka dynamiczna Jacka Soplicy.
Alek - charakterystyka.
Wieloaspektowa charakterystyka Króla Edypa (2)
BiTTa - charakterystyka, ale tak naprawdę o kim?
Napoleon i Snowball (Folwark Zwierzęcy).
Charakterystyka Papkina. (2)
Opis Adasia Cisowskiego.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 33.8.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-06-29 11:35:55
⇒Czytano: 3212
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: