Strona główna » Liceum » Język polski » Charakterystyki


Charakteryska RolandaPoprzednia praca: Choroby wzroku
Następna praca: Dlaczego niektóre zwierzęta składają stosunkowo dużo jaj, inne mniejszą ilość, a u jeszcze innych zaledwie kilka jaj daje początek młodym organizmomTreść: Od dawna lubiłem epokę średniowiecza. Dlaczego? Ponieważ możemy w tej epoce odnaleźć wiele ideałów, jednym z takich ideałów jest Roland.
Roland bohater utworu „Pieśń o Rolandzie” stał się wzorem rycerza dla ówczesnej Europy. Jest on siostrzeńcem Karola Wielkiego – „ i Karol Wielki, jego pan, który go wychował”, dowódcą tylnej straży armii, najdzielniejszym rycerzem w szeregach króla Karola pasują do niego słowa „Był z nimi rycerz szlachetny i prawy”. Dla swojego króla był zdolny do najwyższych poświęceń dla niego oddał przecież życie. Posiada tytuł pana Francji i hrabiego. Roland był znany w całej Francji, gdzie lud go wielbił i w krajach pogańskich, gdzie bano się go wielce. Jego czyny, męstwo i odwaga były sławne w całej ówczesnej Europie i nie tylko. Poganie mogli mu dorównać tylko mając wojsko wielokrotnie silniejsze od jego, a gdy udało się im go zabić, sami przy tym zginęli. Uwielbiał niebezpieczeństwo i zawsze potrafił się z nim rozprawić. Dla swoich wrogów był okrutny, ale zawsze walczył z nimi uczciwie. Zawsze był pewny siebie, był szlachetny, był „perfekcyjny”, świetnie opanował swoje rzemiosło rycerskie. Robił wszystko to, co powinien robić prawdziwy rycerz. Bardzo dba o swój honor, który zobowiązuje go do opieki nad słabszymi, szlachetnego postępowania i szacunku dla każdego człowieka. Uważa on, że walka honorowa jest ważniejsza od zwycięstwa a podstęp w walce jest czynem haniebnym. Kolejną jego cechą była troska o honor. W walce ukazuje swe wielkie rycerskie umiejętności. Swym mieczem – Durendalem – zabija ogromną ilość pogan. Zadziwia siłą ciosów, rozcina głowy, pancerze, wielokrotnie przerąbuje przeciwników na pół. Nie cofa się przed nikim. Jest też świetnym wodzem. Za nim tysiące Francuzów z bojowymi okrzykami podąża nawet na pewną śmierć. Krzyczy: „Bijcie panowie (...) walczcie o waszą śmierć i o wasze życie, iżby słodka Francja nie doznała przez nas hańby! ” i cała armia rzuca się do walki. Niesieni widokiem męstwa Rolanda walczą całym sercem. A on ich wspiera i dodaje otuchy. Nie chciał on wezwać pomocy zapewne przewidywał swoją klęskę w starciu tylnej straży z niewiernymi, lecz był zbyt dumny by wzywać posiłki. Jedna gdy patrzył na umierających towarzyszy, uświadomił sobie, że honor wiąże się również z odpowiedzialnością za innych - niestety było już za późno. W walce przyświecało mu hasło Bóg, Honor, Ojczyzna. Dla chwały Boga i Kościoła walczy z poganami. Doprowadza do tego, że jego strach przed splamieniem honoru kosztował
Piękny, dobrze zbudowany, silny i sprawny fizycznie, po mistrzowsku władający bronią rycerz ubrany jest w lśniącą zbroję, która pokrywa całe ciało, hełm zdobiony kamieniami i pokryty złotem, w lewej ręce trzyma tarczę, posiada miecz Durendal – „Ha, Durendalu, jakiś ty piękny, jaki jasny i biały! Jak słońce lśnisz i płoniesz.” i róg, który nosił u pasa. Ostrze tego miecza wykonane jest ze szlachetnej, bardzo mocnej stali – „Roland uderza w krzemienną skałę. Miecz zgrzyta, nie pryska, nie szczerbi się.”, rękojeść jest złota. W niej znajdują się relikwie: skrawek sukni Najświętszej Marii Panny, ząb św. Piotra. Przed śmiercią miecz ukrywa po to, aby relikwie z rękojeści nie były zbezczeszczone przez pogan. Róg, który wysadzony jest drogocennymi, szlachetnymi kamieniami, służył do porozumiewania się z królem.
Roland jest religijny, walczy za wiarę. Modli się za ojczyznę , za Kościół do którego należy, za swych towarzyszy – „Panowie baronowie, niech Bóg wam uczyni zmiłowanie! Niech wpuści dusze was wszystkich do raju! Niech je położy między swoje święte kwiaty! Nigdy nie widziałem lepszych od was wasalów.”, a także za siebie – „Prawdziwy Ojcze, któryś nigdy nie skłamał, ty, któryś ocalił daniela spomiędzy lwów, ocal moją duszę od wszystkich niebezpieczeństw za grzechy, którem popełnił w życiu”. Przed śmiercią oddaje bogu rękawice – „Ofiarował Bogu swą prawą rękawice, święty Gabriel wziął ją z jego dłoni. Opuścił głowę na ramię; doszedł, ze złożonymi rękami, swego końca”. Tuż przez śmiercią spoglądał jeszcze w stronę Hiszpanii i wspominał wielkie czyny i podboje Karola Wielkiego, swego ukochanego władcy. Do końca swego żywota był ambitny, honorowy, wierny Bogu i królowi. Uważał, że ukoronowaniem swego żywota jako rycerza jest śmierć na polu bitwy i stanięcie twarzą w twarz ze zbawcą. Słowa które przytoczyłem świadczą o wielkiej wierze i miłości Rolanda do Boga. Podając najwyższemu rękawicę, Roland oddaje Bogu hołd i ślubuje posłuszeństwo wobec niego. Jest on wierny jedynie Bogu, królowi i ojczyźnie.
Uważam, że Roland jest najlepszym przykładem ideału średniowiecznego rycerza. Wszystko co robił, robił w imię Boga i swojej religii. Starał się go nie zawieść. Myślę, że pomimo iż uznanie Rolanda wzorem chrześcijanina może wywołać na pierwszy rzut oka uzasadniony sprzeciw – wszakże zabijanie jest zabronione w dekalogu – to należy uwzględnić fakt, że postępował on zgodnie z zasadami przyjętymi w tych czasach przez Kościół. Natomiast co do jego rycerskości nie można mieć żadnych zarzutów – czyny hrabiego mówią same za siebie. Sądzę, że większość rycerzy w średniowieczu postępowała podobnie lecz nie tak samo perfekcyjnie....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3396 , autor: tom , Ocena: 23.16

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakteryska Rolanda

Charakteryska porównawcza Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka na podstawie komedii Aleksandra Fredry "Zemsta"


Losowe teksty z tej samej kategorii

Charakterystyka Janosza Boki.
Charakterystyka Tomasza Judyma.
Autocharakterystyka Ani Shirley
Charakterystyka Ani Shirley. (2)
Charakterystyka bogini mądrości - Ateny.
Charakterystyka Papkina. (7)
Charkterystyka Jurandzia ze Spychowa.
Ramzes XIII.
Charakterystyka Rejenta Milczka. (2)
Charakterystyka Ebenezera Scrooge’a - głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” Dickensa.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 23.16.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-12 08:53:25
⇒Czytano: 3396
Autor: tom


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: