Strona główna » Liceum » Język polski » Biografie


Lem Stanisław.Poprzednia praca: Stanisław Lem - biografia.
Następna praca: Czy sztukę epoki modernizmu słusznie nazywa się mianem neoromantyzmu?Treść: LEM Stanisław, ur. 12 IX 1921 we Lwowie, prozaik i eseista. Studiował medycynę na UJ w Krakowie, gdzie osiadł po wojnie. Debiutował na łamach tygodnika „ Nowy Świat Przygód „ powieścią Człowiek z Marsa, powstałą w czasie wojny. Dalsza twórczość przyniosła mu opinię najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej. Jako odnowiciel tej problematyki i konwencji gatunkowo-stylistycznej oraz eseista-futorolog zyskał rozgłos światowy. Jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych. Opublikował: Astronauci (1951), Sezam i inne opowiadania (1954), Czas nieutracony ( t.1-3, 1955), Obłok Magellana (1955), Dialogi o zmartwychwstaniu atomowym....(1957), Dzienniki gwiazdowe (1957), Eden (1959), Inwazja z Aldebarana (1959), Pamiętnik znaleziony w wannie (1961), Powrót z gwiazd (1961), Solaris (1961), Wejście na orbitę (1962), Noc księżycowa (1963), Summa technologiae (1964), Bajki robotów (1964), Niezwyciężony i inne opowiadania (1964), Cuberiada (1965), Polowanie (1965), Ratujmy kosmos (1966), Wysoki Zamek (1966), Głos Pana (1968), Filozofia przypadku (1968), Fantastyka i futurologia (t.1-2, 1970), Bezsenność (1971), Doskonała próżnia (1971), Wielkość urojona ( 1973), Rozprawy i szkice ( 1975), Maska (1976), Katar (1976), Golem XIX ( 1981), Prowokacja (1984), Biblioteka XXI wieku (1986), Fiasko (1987).
Rozległa problemowo i różnorodna formalnie twórczość literacka L. daje się z grubsza podzielić na dwa dopełniające się nurty: prozatorski, obejmujący m.in. tak popularne utwory jak Dzienniki gwiazdowe, Eden, Powrót z gwiazd, Solaris czy Głos Pana, oraz eseistyczny, z równie głośnymi tekstami zawartymi w Filozofii przypadku czy Fantastyce i Futurologii. Spoiwem głównym jest tu zainteresowanie możliwościami poznawczymi i kreacyjnymi nauki, jej przyszłości i miejscem w tych procesach człowieka, czyli starcie rozumu ze światem materii. Fantastyka futurologiczna jest pretekstem i scenerią do wyrazistego ukazywania zasadniczych problemów, przed jakimi staje dziś ludzkość uwikłana w postępujący coraz szybciej rozwój cywilizacyjno-techniczny oraz pojedynczy człowiek, ze swoimi tradycyjnymi dylematami i pytaniami egzystencjalnymi, etycznymi, społecznymi, itp. Rozległa erudycja autora daje mu szerokie oparcie i zaplecze dla rozszerzenia zakresu podejmowanych tematów, tak w licznych opowiadaniach i powieściach, jak i eseistyce (np. Wielkość urojona to zbiór recenzji z książek, które nigdy nie zostały napisane, istnieją tylko jako możliwość „ do pomyślenia”
Opowiadania z tomu Dzienniki gwiazdowe i powieść Eden, pochodzące z wczesnego okresu twórczości pisarza, zawierają – rozpatrywane w późniejszych utworach z innych punktów widzenia – podstawowe wątki jego myślenia o przyszłości, rozwoju nauki i techniki, odkryć i podróży kosmicznych oraz doświadczeń i perspektyw, jakie wynikać stąd mogą dla człowieka. Oto bohaterami Edenu są kosmonauci Ziemianie, którzy przypadkowo trafili na znaną im tylko z nazwy planetę ( Eden – znaczy raj ). Jej rozwój naukowo- techniczny, jak i społeczny, okazał się odmienny od ziemskiego tak dalece, że przeraziła bohaterów wyprawy, którzy przełamują w sobie ogromną ciekawość poznawczą, w popłochu opuszczają tę ironicznie tu zwaną „ rajską” planetę. Jest to jak zawsze u tego autora przypowieść znaczeniowo przewrotna, pełna odniesień i aluzji do rzeczywistych cywilizacji i społeczeństw, przywoływanych tutaj pod maską futurologicznej baśni.
L. jest członkiem stowarzyszeń amerykańskich Science Fiction Research Association i Science Fiction Writers of America, od 1972 należy do Komisji Pan „Polska 2000”. Tłumaczony na ponad 25 języków świata, najczęściej w USA i ZSRR; reżyser Andriej Tarkowski zrealizował film wg powieści Solaris (1973), Edward Żebrowski zaś wg pierwszej części Czasu nieutraconego - Szpital Przemienienia (1978).
W 1989 ukazał się tom Lem w oczach krytyki światowej....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3905 , autor: agacjo , Ocena: 14.53

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Lem Stanisław.

Stanisław Lem - biografia.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Ksiądz biskup Jan Chrapek jako osoba szczególnie zasłużona ziemi radomskiej
Pablo Ruiz Picasso (1881-1983).
Pascal Blaise
Jan Kasprowicz - biografia, życie i tworczosc...
Święty Wojciech - męczeństwo, legenda i kult.
Stanisław Moniuszko.
Władysław Sikorski.
Wojciech Korfanty - biografia.
Aleksander Kamiński. (1)
Isaac Bashevis Singer.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Język polski
Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 14.53.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-01 10:36:47
⇒Czytano: 3905
Autor: agacjo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: