Strona główna » Liceum » » Biografie


Adam Mickiewicz. (1)Poprzednia praca: Zmiany terytorialne Danii
Następna praca: Stoicko-epikurejska wizja świata we fraszkach Jana Kochanowskiego.Treść: Adam Mickiewicz (1798-1855) jest uważany za największego pisarza polskiego, za jednego z tzw. „wieszczów” (wieszcz - powstałe w okresie romantyzmu pojęcie oznaczające wybitnego, natchnionego, wizjonerskiego, genialnego poetę, którego twórczość ma szczególne znaczenie dla narodu i jego przyszłości, zawierając wskazówki moralne i historiozoficzne. Oprócz Adama Mickiewicza do tzw. trójcy wieszczów należeli Z. Krasiński i J. Słowacki.).
MŁODOŚĆ
Mickiewicz młodość spędził w Rosji: studiował na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wieleńskiego, następnie przez 4 lata pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Kownie. W latach 1823-1824 był więziony w byłym klasztorze Bazylianów w Wilnie za działalność w tajnych, patriotycznych związkach młodzieżowych. W 1824 został zesłany do centralnych guberni Rosji. Po krótkim pobycie w Petersburgu został odesłany do Odessy, gdzie przebywał do 1825. Odbył wycieczkę na Krym w wyniku czego powstały „Sonety odeskie” i „Sonety krymskie”. W 1825 w Moskwie przez trzy lata pracował w kancelarii rządowej. W 1828 w Petersburgu wydał „Konrada Wallenroda” i w 1829 „Poezje” tom I i II.
EMIGRACJA
Pod koniec 1829 udał się w podróż po Europie. Na wieść o wybuchu powstania listopadowego usiłował przedostać się do Królestwa Kongresowego, ale po upadku powstania wrócił w 1832 do Paryża. Brał udział w wielu wydarzeniach naukowo-kulturalnych i patriotycznych. Jednak zniechęcił się sporami i kłótniami w polskim środowisku i odsunął się od działalności publicznej. W 1834 ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Od 1839 wykładał literaturę łacińską w Akademii w Lozannie. 1840 objął nowo utworzoną katedrę literatur słowiańskich w paryskim College de France. W 1844 został zawieszony w funkcjach profesora z powodów politycznych (demokratyczne poglądy).
1848 przebywał w Rzymie i podczas audiencji wezwał papieża Piusa IX do poparcia walki ludów o wolność i sprawy polskiej. Utworzył wtedy legion polski (istniał do 1849), który miał stanowić zalążek oddziału powołanego do walki o niepodległość. W „Składzie zasad” opisał ideologię tego ruchu: radykalne reformy demokratyczne w Polsce, np. nadanie chłopom ziemi i powszechność praw obywatelskich. Pracował jako redaktor naczelny dziennika „La Tribune des Peuples” (Trybuna Ludów 1849), sympatyzującego z ideałami socjalistycznymi. Na skutek interwencji ambasady rosyjskiej pismo zostało zawieszone. Po zamachu stanu 1851 poddano go nadzorowi policyjnemu i usunięto z College de France. Po przystąpieniu Francji do wojny krymskiej (1854) udał się w 1855 do Stambułu, aby wesprzeć powstanie legionu polskiego do walki z Rosją. Zmarł najprawdopodobniej na cholerę i został pochowany na cmentarzu polskim w Montmorency. 1890 prochy poety złożono w krypcie katedry wawelskiej.
TWÓRCZOŚĆ POETYCKA
W okresie młodzieńczym pisał utwory będące przeróbkami i przekładami z utworów innych poetów, np. powstały w 1817: „Mieszko, książę Nowogródka”, pierwszy wydrukowany wiersz: „Zima miejska” (Tygodnik Wileński 1818).
Za początek romantyzmu polskiego uznano wydany w 1822 I tom „Poezji”, zawierający głośne Ballady i romanse. 1823 ukazał się II tom „Poezji”, zawierający „Grażynę” oraz część II i IV „Dziadów”, a 1826 w Moskwie wyszły „Sonety”.
Powstanie listopadowe i jego upadek zainspirowało znane utwory, np. „Reduta Ordona”. W 1832 w Dreźnie powstała część III Dziadów (pierwodruk w 4 tomie „Poezji”, Paryż 1832).
Twórczość poetycką Mickiewicza kończy w zasadzie wielki poemat epicki (epopeja narodowa) „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie”. Późniejsze wiersze, wśród nich tzw. liryki lozańskie, powstałe 1839-1840, nie zostały opublikowane za życia pisarza.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3062 , autor: ew.la , Ocena: 60.03

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Adam Mickiewicz. (1)

Adam Mickiewcz - życiorys -okres III.
Adam Asnyk - życie i twórczość.
Adam Mickiewicz - daty.
Adam Mickiewicz - biografia. (1)
Adam Mickiewicz. (7)
Adam Mickiewicz. (10)
Adam Mickiewicz. (9)
Adam Mickiewicz - biografia. (3)
Adam Mickiewicz. (12)
Adam Mickiewicz. (11)
Adam Mickiewicz - życie i twórczość.
Adam Mickiewicz (1)
Adam Mickiewicz. (13)
Adam Małysz.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Orientalizm "Sonetów krymskich" - sposób widzenia i przedstawiania rzeczywistości, przyswojenie mentalności ludzi Wschodu, obrazy przyrody i architektury; język sonetów.
Bunt jako cecha bohatera romatycznego.
Jacek Soplica - charakterystyka.
Ustosunkuj się do myśli Wertera zawartej w liście z dnia18 sierpnia 1771 r. Rozważ ten problem w oparciu o powieść Goethego i inne utwory dotyczące miłości romantycznej.
Dramat rodzinny w "Nie-boskiej komedii". (1)
Twórczość Adama Mickiewicza.
"Cierpienia młodego Wertera" J.W.Goethego jako powieść autobiograficzna.
Hołd złożony wybitnym postaciom w poetyckich onrazach C.K. Norwida.
"Pan Tadeusz" czyli ostatni zajazd na Litwie.
Studium ojcowskiej miłości na podstawie „Ojca Goriot”.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:


Antyk i Biblia Antyk i Biblia
Barok Barok
Biografie Biografie
Charakterystyki Charakterystyki
Gramatyka Gramatyka
Inne Inne
Konspekty Konspekty
Listy Listy
Materiały do matury Materiały do matury
Młoda polska Młoda polska
Motywy Motywy
Oświecenie Oświecenie
Plany wydarzeń Plany wydarzeń
Pozytywizm Pozytywizm
Prace przekrojowe Prace przekrojowe
Prasówki Prasówki
Prezentacje maturalne Prezentacje maturalne
Recenzje Recenzje
Renesans Renesans
Romantyzm Romantyzm
Rozprawki Rozprawki
Streszczenia Streszczenia
Średniowiecze Średniowiecze
Tematy wolne Tematy wolne
Wiersze Wiersze
Wspołczesność Wspołczesność
XX lecie XX lecie

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 60.03.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-02-25 12:40:16
⇒Czytano: 3062
Autor: ew.la


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: